Hubnutí

Jak doplnit bílkoviny? Známe nejlepší zdroje

Bílkoviny patří k základním stavebním kamenům našeho těla. Organismus si je ale nedokáže vyrobit, proto mu je musíme předkládat z vnějších zdrojů. Jaké jsou nejlepší zdroje bílkovin? A proč je naše tělo tolik potřebuje?
jak doplnit bílkoviny

Bílkoviny, nebo také proteiny, jsou biopolymery, které potřebujeme kvůli širokému spektru tělesných procesů a jejich správnému fungování. Všichni například dobře víme, že bez bílkovin bychom neměli prakticky žádné svaly, které nám propůjčují odolnost a sílu. (Případně také podporují rychlost metabolismu.) Také je ale potřebujeme pro replikaci DNA či kvůli reakci na podněty.

Zároveň mají bílkoviny stavební funkci (kolagen, elastin, keratin…), transportní a skladovací (hemoglobin…), katalytickou, řídící a regulační (hormony, enzymy…) atd.

Jaké další benefity nám mohou bílkoviny nabídnout? A kdy bysme je měli konzumovat ve zvýšeném množství?

bilkoviny-v-keto-diete-kolik-jist
bílkoviny při hubnutí

Kdy bychom měli jíst bílkoviny?

Tohle je trochu ošemetná otázka, protože bílkoviny potřebujeme všichni a pořád. To znamená, že bílkoviny bychom měli mít v životosprávě všichni. Velký pozor si pak musí dát na jejich přísun lidé, kteří preferují veganský a vegetariánský způsob stravování, protože pak jich nemusí mít ve svém těle dostatek.

Bílkoviny pak potřebují ve zvýšeném množství sportovci, kteří pracují na zvýšení objemu svalové hmoty v těle, lidé, kteří chtějí podpořit hubnutí a podobně.

Bílkoviny v keto dietě

Keto dieta je jedním ze stravovacích směrů, který účastníky vyzývá k tomu, aby cíleně zvýšili přísun bílkovin. (Mnoho lidí má například problém zajistit, aby měli každý den tolik bílkovin, kolik jejich tělo správně potřebuje.) Zároveň by se měl co nejvíc snížit přísun sacharidů.

Na základě toho může dojít k takzvané ketóze, v jejímž průběhu tělo sahá do uložených tukových zásob, ve kterých se nachází energie, jež primárně používá pro své fungování. Příjem bílkovin je pak v takové chvíli důležitý i proto, že proteiny dovedou dobře zasytit a dovedou do určité míry ochránit již existující aktivní svalovou hmotu před nežádoucím úbytkem.

nejlepsi-zdroje-bilkovin

Nejlepší zdroje bílkovin

Mezi nejlepší zdroje bílkovin tradičně patří maso. Nejlépe bychom si však měli vybírat to čerstvé a libové. Dobrou volbou může být kuřecí maso, libové vepřové maso, maso z ryb či hovězí.

Dále mezi zdroje bílkovin patří:

  • Vejce
  • Mléko
  • Mléčné výrobky (sýry, jogurty…)
  • Mořské plody
  • Sója
  • Luštěniny

V neposlední řadě pak můžete sáhnout i po různých proteinových potravinách (které jsou vedeny jako proteinové/keto) a po proteinových prášcích, které se dají přidat třeba do jogurtu, do vody nebo do smoothies.

Bílkoviny při hubnutí

V průběhu hubnutí jde většině z nás o to, abychom ztratili přebytečnou tukovou tkáň. Zároveň ale potřebujeme ochránit již existující svalovou hmotu, která dovede hezky vyrýsovat naši postavu, jsme díky ní silní a máme díky ní i rychlejší metabolismus. Právě proto bychom neměli příjem bílkovin při hubnutí podceňovat.

Velkou výhodou bílkovin je také to, že nás dovedou zasytit, takže v průběhu nového režimu bychom neměli pociťovat hlad, který se může objevovat u drastických redukčních diet. Pokud tedy chcete u nového stravovacího režimu vydržet, přísun bílkovin by vám měl být výrazně nápomocný.

Jak už bylo navíc uvedeno výše, proteinová dieta, která se může držet buď po dobu několika týdnů, nebo i dlouhodobě, může konečně podpořit redukci hmotnosti. Zvlášť, pokud citelně omezíte přísun sacharidů a nový jídelníček podpoříte aktivním pohybem, který dosažení viditelných výsledků výrazně napomáhá.

Již hotové výrobky proteinové diety pak můžete zařadit i do své každodenní životosprávy, například jako snídani nebo rychlou svačinu do práce či po cvičení. Tímto způsobem můžete přispět ke zvýšení příjmu bílkovin v průběhu dne, což může napomoci k jednoduššímu naplnění jejich doporučeného denního příjmu. (K snídani si tedy můžete dát třeba vařené vejce, k obědu přírodní plátek masa a po cvičení odpoledne si můžete dát proteinový koktejl.)

Sestavené balíčky proteinových diet pak pomáhají začátečníkům a běžným zájemcům o dietu v tom, aby se stravovali v souladu s vybraným výživovým směrem.

Zdroje informací

https://cs.wikipedia.org/wiki/B%C3%ADlkovina – Bílkovina (česky)

https://www.eatingwell.com/article/7913446/what-is-protein-why-do-you-need-it/ – Co jsou proteiny a proč je potřebujeme (anglicky)

https://www.webmd.com/diet/benefits-protein – Benefity bílkovin (anglicky)

Vyzkoušejte Proslim i vy a projezte se ke své dokonalé postavě už dnes.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Váš košík je zatím prázdný :(