Hubnutí

Keto potraviny: Co jíst při proteinové dietě?

Keto dieta stojí na redukci příjmu sacharidů a na zvýšeném příjmu kvalitních olejů a bílkovin. Díky tomu se organismus dostane do ketózy, v jejímž průběhu tělo sahá do svých tukových zásob. Proto se dnes podíváme, jaké potraviny byste si měli dopřávat častěji. A také si povíme, kterým byste se měli během proteinové diety raději vyhnout.
keto potraviny co jíst

Proteinová dieta je pro mnohé lidi darem z nebes. Konečně nemusí během hubnutí hladovět, zvýšený přísun proteinů totiž dovede kvalitně zasytit. Zvýšené ochrany se v jejím průběhu dočká i aktivní svalová hmota, která nám propůjčuje sílu a podporuje rychlost metabolismu.

Vzhledem k tomu, že se během proteinové diety doporučuje i cvičit, přísun proteinů má pozitivní vliv na formování nové svalové hmoty, takže ve své podstatě zabijete několik much jednou ranou.

Problém ale spočívá v tom, že má keto dieta poměrně striktní jídelníček. Vzdát se musíte svého oblíbeného pečiva, těstovin i většiny druhů ovoce. Když k tomu ještě připočítáme zákaz mléčné čokolády, brambor a mnoha dalších běžných potravin a chuťovek, je pochopitelné, že můžete mít strach s ní vůbec začít.

Když ale víte, jak máte postupovat, keto dietu hravě zvládnete.

co jíst při keto dietě
co jíst při proteinové dietě

Co jsou to keto potraviny?

Na keto potraviny můžeme hledět z několika úhlů pohledu. V první řadě jsou to klasické potraviny a nápoje, které jsou samy o sobě v souladu s proteinovou dietou. Pro představu sem patří kvalitní maso, cuketa, rajčata, olivový olej a podobně. 

Dále jde o potraviny a výrobky, které se sice řadí mezi zakázané, ale jsou v takové úpravě, která je v souladu s keto dietou. (Může jít například o keto těstoviny, keto pečivo, keto marmelády a podobně.) Jejich výhodou je, že při jejich konzumaci neporušujete program, ale zároveň si spolu s nimi zachováte alespoň malé zdání normálnosti.

V neposlední řadě pak hovoříme o vyloženě keto potravinách a nápojích, které se často dodávají v prášku. Může jít třeba o keto smoothies, keto kaše, keto směs na palačinky a podobně. Ve srovnání s keto upravenými potravinami vám jedno balení výrobku může vydržet na mnohem delší dobu.

zakázané povolené keto potraviny

Co jíst při keto dietě

V případě, že máte zájem o prokládání již hotových keto výrobků s normálním jídlem (takže si dáte třeba normální oběd a ke svačině si dáte hotový proteinový nápoj), mrkneme se na ukázku povolených jídel a surovin.

Zelenou má/mají:

  • Vejce
  • Libové maso
  • Sýr (mozzarella, kozí sýr…)
  • Řecký/bílý jogurt bez příchuti
  • Smetana
  • Neslazené rostlinné mléko
  • Baby špenát, rukola, ledový salát
  • Zelí, špenát
  • Bylinky
  • Avokádo

Jak tedy vidíte, je toho opravdu hodně. V mnoha případech můžete jíst i ořechy a semínka, máslo a podobně. Z ovoce jsou povolené hlavně maliny a jahody, zbytek raději kvůli většímu obsahu sacharidů vynechte. Povolené je i kvalitní kakao s hořkou čokoládou. Z nápojů si vybírejte neslazený čaj a kávu a čistou vodu.

Zakázané potraviny při keto dietě

Asi nikoho nepřekvapí, že zákaz mají slazené nápoje, koláčky a nejrůznější cukrovinky. Vyhnout byste se ale měli i chlebu, těstovinám, rýži, pivu a dalším alkoholickým nápojům, medu, sladkým sirupům (s výjimkou sladidel, která jsou vhodná i pro keto dietu), džusům, většině ovoce, dochucovacím omáčkám (protože obvykle obsahují cukr) a mnoha dalším neřestem.

Balíčky keto diet

Keto dieta by se měla držet alespoň 1-4 týdny. Jelikož může být její dodržování pro mnohé dost složité, určitě vyzkoušejte již hotové proteinové balíčky, které vám nabídnou pomocnou ruku ve dnech, kdy nemáte čas nebo nevíte, co byste si měli připravit, aby to bylo v souladu s vaším novým jídelníčkem. 

V hotových balíčcích najdete například keto koktejly, keto kaše, keto polévky, keto palačinky a mnoho dalších jídel, takže si snadno připravíte snídani či svačinu a nebudete si u toho muset příliš lámat hlavu. Když zvládnete i vaření klasických keto jídel, která mohou být hlavním pilířem vašeho stravování, uvidíte, že vám hubnutí velmi rychle uteče.

Vyzkoušejte Proslim i vy a projezte se ke své dokonalé postavě už dnes.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Váš košík je zatím prázdný :(