Hubnutí

Co je to ketóza a jak se do ní dostat?

Jedním z důležitých faktorů, na kterém ketonová dieta funguje je proces ketózy. Tímto pojmem se označuje přirozená funkce metabolismu, která je charakteristická tím, že svaly berou energii pro své fungování z tukové tkáně, a nikoliv z dodávaného cukru.
co je to ketóza a jak se do ní dostat

Během ketonové diety je tento stav velmi žádoucí. Jen díky němu lze dosáhnout optimálních výsledků. Občas se ale stává, že v nevědomosti tento proces narušíte. Opakováním svého zlozvyku pak nechtěně snižujete účinnost celého dietního plánu.

Aby mohla ketóza nastat, je potřeba, abyste ze svého jídelníčku vyřadili potraviny, které jsou bohaté na cukry. Nezáleží vůbec na tom, zda se jedná o cukry přirozené, či přidané. (Z toho důvodu je vhodné číst etikety potravin v obchodech. Přidaný cukr je i tam, kde byste ho nečekali.)

Možná máte obavu, že nedostatek cukrů se negativně podepíše na stavu vaší energie a na aktivitě vašeho mozku. Pro ten je totiž cukr velmi důležitý. Nemusíte mít ale strach. Při rozkladu mastných kyselin z tuků se tyto látky přemění na ketolátky, které tělu dodají dostatek energie pro jeho fungování.

I když se jedná o přirozený metabolický proces, existuje několik způsobů, jak jeho nástup urychlit.

sacharidová nálož

Toho docílíte, pokud:

 • Omezíte sacharidy
 • Začnete se více hýbat
 • Zaměříte se na příjem kvalitních olejů
 • Zvětšíte časový rozestup mezi jídly
 • Budete jíst potraviny a jídla bohaté na proteiny
 • Budete užívat doplňky stravy určené pro ketonovou dietu (obsahují exogenní ketony a urychlují nástup ketózy)
 • Pokud jste mimo domov, stravujte se pouze v zařízeních, která nabízí povolená jídla, či se přímo specializují na ketonovou dietu

Nástupu ketózy zabráníte tak, že budete přijímat cukr, nebudete kontrolovat podíl cukru v kupovaných potravinách a budete se stravovat nepovolenými pokrmy v restauracích.

Dalšími doporučenými kroky, jak provozovat zdravou ketonovou dietu je dostatek spánku a zvýšený příjem tekutin.

Samotný stav ketózy si pak můžete poměrně jednoduše ověřit. Nejjednodušším způsobem je testování množství ketonů z moči. Oproti testování množství ketonů z krve je však tato metoda ne zcela přesná.

Také se můžete řídit pomocí několika znaků, které jsou doprovodnými projevy ketózy. Mezi nimi najdete:

 • Rychlejší úbytek váhy
 • Snížení chuti k jídlu
 • Zlepšení koncentrace
 • Více energie

Na závěr

Pokud o ketonové dietě vážně uvažujete, ale bojíte se, že se nedokážete stravovat správně, pak rozhodně neuděláte zle, když začnete s konzumací potravin a výrobků určených pro ketonovou dietu.

Pro tyto účely vám skvěle poslouží naše proteinová dieta Proslim, které nabízí široké spektrum proteinových jídel pro každý den. Najdete mezi nimi jak proteinové koktejly, tak proteinové kaše, proteinové polévky, palačinky, omelety či pudinky.

S Proslim budete mít vždy jistotu, že je vaše proteinová dieta správně zvolená a vyvážená. A to vše bez pocitu hladu.

Vyzkoušejte Proslim i vy a projezte se ke své dokonalé postavě už dnes.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Váš košík je zatím prázdný :(