Hubnutí

Jak zrychlit metabolismus a začít hubnout?

Metabolismus tuků a metabolismus sacharidů je zaklínadlo, kterým se ohání každý, kdo chce něco zhubnout. Ve skutečnosti se ale na hubnutí nelze dívat jako na několik samostatných střípků, ale jako na celek. A to jediné, co na začátku potřebujete vědět je to, jaký je váš bazální metabolismus. Co dalšího byste měli o metabolismu a jeho vlivu na hubnutí vědět? Na to se podíváme níže.
metabolismus

Lidé si často stěžují na to, že nemají rychlý metabolismus. Pravda je ale taková, že nic takového k úspěšnému hubnutí ani nepotřebujete. Důležité je, abyste věděli, co má tendenci metabolismus zpomalovat. A tomu se pak vyhnuli. Nápomocný vám bude i rozumně nastavený kalorický deficit.

Pokud vám to zní až příliš abstraktně, přesný návod, co dělat a nedělat, vám nabídneme níže.

zpomaleny-metabolismus
co-je-to-metabolismus

Co je to metabolismus?

Metabolismus je termín, který souhrnně označuje všechny chemické reakce v těle. Ty jsou velmi důležité, protože bez nich by nemohlo naše tělo správně fungovat. (A tím pádem i přežít.) Spíš ale než pro tento termín se slovo metabolismus častěji používá jako měřítko rychlosti spalování tuků. Pokud je jeho práce efektivní, můžete spálit velké množství kalorií. Také díky němu můžete mít více energie pro vykonávání vašich každodenních aktivit.

Zajímavostí je, že ne vždy musíte pro spalování kalorií něco dělat. Zkuste se zamyslet, jak je pro tělo náročné dýchat, udržovat mozkovou činnost, udržovat stabilní teplotu a podobně. Na druhou stranu to ale neznamená, že kvůli tomu nemusíte cvičit.

Jak se projevuje zpomalený metabolismus

Zpomalený metabolismus má poměrně bohatou škálu příznaků. Počítejte ale s tím, že ne vždy bývají specifické. Může vás tedy dlouhou dobu něco trápit, ale na první dobrou si to nemusíte s tímto konkrétním problémem vůbec spojovat.

Všímejte si hlavně:

 • Nezvyklého úbytku, nebo přírůstku na váze
 • Rychlejší únavy
 • Padání vlasů

Ne vždy můžeme rychlost metabolismu ovlivnit, protože na ni mají vliv hormony a věk. Na druhou stranu, to jak kvalitně budete spát, nebo jestli se budete oddávat morbidně striktním dietám, ovlivnit jednoznačně můžete.

jak zrychlit metabolismus

Jak nastartovat metabolismus?

Zapomeňte na to, že budete své tělo trýznit nesmyslnými dietami, které drasticky omezí váš denní kalorický příjem. V takovém případě byste totiž moc daleko nedošli. (A ještě by to s velkou pravděpodobností odskákalo vaše zdraví.)

Mezi hlavní tipy, které byste měli vyzkoušet, patří:

 • Dostatečný přísun proteinů v každém jídle
 • Pití studené vody
 • Pravidelné cvičení
 • Stání
 • Pravidelné pití zeleného čaje
 • Pálivé jídlo
 • Kvalitní noční spánek
 • Pití kávy

Součástí vaší zdravé životosprávy by měla být i redukce stresu a dalších (psychických) problémů, které vás svádí k emočnímu přejídání. Pokud k němu máte sklony, zkuste se před každým jídlem zamyslet nad tím, jestli ho jíte kvůli tomu, že máte hlad, nebo se jím snažíte naplnit své emocionální potřeby. V případě, že jde o druhý případ, a máte důvod se domnívat, že si s tímto problémem neporadíte, může vám pomoci terapeut, nebo psycholog.

Také si zkuste připravovat většinu jídel a nápojů doma, protože budete vědět, jakou mají kalorickou hodnotu. Navíc, výrazně ušetříte. Pokud nestíháte svačinu, dobrým tipem je proteinový koktejl, který si dovedete připravit během několika minut. Případně sáhněte po proteinovém pudinku, který si můžete připravit do pracovní tašky. (Zvýšená konzumace proteinů se doporučuje kvůli tomu, že mají schopnost rychle zasytit, chrání aktivní svalovou hmotu před úbytkem a při správném výběru obsahují minimum kalorií.)

Co z toho plyne? Že jednou z cest, která vede k hubnutí a ke zrychlení metabolismu, je proteinová dieta. Také se ale nezapomeňte držet zásad, o kterých jsme mluvili výše. Jedině komplexní péče o tělo může přispět k tomu, že konečně zaznamenáte výraznější úspěch.

Vyzkoušejte Proslim i vy a projezte se ke své dokonalé postavě už dnes.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Váš košík je zatím prázdný :(