Hubnutí

Zelený čaj na hubnutí: Účinky a užívání

Zelený čaj patří k nejoblíbenějším nápojům dneška. A to nejen u lidí, kteří ho pijí kvůli jeho chuti, ale také kvůli možným benefitům, které nám může nabídnout. Je zelený čaj ale dobrý i na hubnutí?
zelený čaj na hubnutí

Zelený čaj se řadí mezi takzvané pravé čaje, protože se vyrábí z čajových lístků. Ve srovnání s tím, ovocný čaj se za pravý čaj obvykle nepovažuje, protože je v něm často přítomno sušené ovoce a listí z nejrůznějších jedlých rostlin a jejich plodů. (Pravý čaj je také černý čaj.)

Zajímavostí je, že v některých částech Asie se zelený čaj používal k rituálním účelům. (Určitě jste někdy slyšeli o japonském čajovém obřadu, který má přesně stanovený postup.) Také se má za to, že zvýšená konzumace zeleného čaje v těchto končinách může přispívat k výrazné dlouhověkosti lokálních obyvatel.

Jak to ale s účinky zeleného čaje přesně je? A můžeme ho zkusit používat i na hubnutí?

co je to zelený čaj
zelený čaj účinky na hubnutí

Co je to zelený čaj?

Jak už bylo řečeno, zelený čaj se považuje za pravý čaj, který při svém zpracování prošel pouze minimální oxidací. Postupně se z Asie dostával až do západních zemí, kde byla ještě relativně nedávno silnější tradice pití černého čaje. (Například v Anglii.) Zelené čaje rozdělujeme do mnoha různých kategorií. (Například japonský nebo čínský zelený čaj.) Archeologické nálezy poukazují na to, že tradice pití zeleného čaje je stará přes 5 000 let. Ve 12. století pak mnich Eisai sepsal Knihu čaje, která se zaměřuje na jeho potenciální benefity.

Nejlepší účinky zeleného čaje

Zelený čaj obsahuje velmi zajímavé sloučeniny, kterým se připisuje pozitivní vliv na lidský organismus. Některé z nich také zajišťují jeho poměrně specifickou chuť. Mezi ty úplně nejdůležitější složky zeleného čaje patří polyfenoly a katechiny. Pokud je sypaný zelený čaj opravdu kvalitní, mohou zaujímat až 30 % jeho celkové hmotnosti. Zelený čaj také obsahuje l-theanin a kofein, který dovede působit jako stimulant.

Právě poslední dvě látky mohou člověku nabídnout:

  • Podporu metabolismu (jeho rychlost je důležitá při hubnutí)
  • Podporu mentální svěžesti
  • Podporu učení a přemýšlení (proto jej mají ostatně ve velké oblibě studenti vysokých škol ve zkouškovém období)

Kromě jiného, může mít i dobrý vliv na podporu normálního stavu hladiny krevního cukru a na podporu celkové vitality, která je klíčová pro zdraví a dlouhověkost.

jak-uzivat-zeleny-caj

Zelený čaj a hubnutí

Zelený čaj se dlouhodobě používá na podporu hubnutí, protože může podpořit rychlost metabolismu, který s ním velmi úzce souvisí. Jak jistě víte, kofein se poměrně často taktéž přidává do doplňků stravy na podporu hubnutí. A tím, že ho zelený čaj obsahuje, není moc o čem diskutovat. Samozřejmě ho ale nejvíc podpoříte tím, že zelený čaj spojíte i se zdravějším jídelníčkem a pravidelnou pohybovou aktivitou. U amatérských sportovců také může podpořit jejich sportovní aktivitu. (Opět nezapomínejme na onen kofein, díky kterému můžete mít více energie na cvičení.)

Jak ho užívat?

Jednou z cest, jak zelený čaj užívat, je každodenní pití skutečně kvalitního zeleného čaje, který si budete chodit pravidelně kupovat do nejbližšího obchodu s čaji. (Nebo přímo do čajovny.)

Také ale můžete vyzkoušet kombinaci zeleného čaje s dalšími látkami, které dovedou podpořit rychlost metabolismu a spalování tuků. Právě tu nabízí dobře sestavené doplňky stravy na podporu hubnutí, o kterých se často referuje jako o spalovačích tuků.

V jejich složení se může zelený čaj kombinovat i s:

  • Kofeinem
  • L-karnitinem
  • Synefrinem
  • Extraktem ze zelené kávy
  • Extraktem z černého pepře
  • L-Phenylalanine

Spalovače tuku pak mohou nejlépe působit ve chvíli, kdy jejich užívání doplníte i zdravějším jídelníčkem, u kterého hraje velkou roli dostatečný přísun bílkovin a kontrola porcí. (Hlavně u oleje je důležité hlídat jeho množství, protože spolu s ním do těla dostanete pořádnou dávku kalorií.)

Také nezapomínejte na dostatečnou pohybovou aktivitu, která by měla v ideálním případě kombinovat kardio a silové cvičení. Jeden typ pohybu je totiž vhodný pro hubnutí a ten druhý pro budování aktivní svalové hmoty, jejíž množství má na rychlost metabolismu taktéž nezanedbatelný vliv.

Díky tomu všemu pak můžete konečně zaznamenat posun, na který jste tak dlouho čekali.

Vyzkoušejte Proslim i vy a projezte se ke své dokonalé postavě už dnes.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Váš košík je zatím prázdný :(