Hubnutí

Sport a hubnutí: Známe ty nejlepší, které vás dostanou do formy

Říká se, že ve zdravém těle žije zdravý duch. Zdravá životospráva má navíc velký podíl na tom, jak vypadá vaše postava. Nejde ale o to, abyste drželi hladovku a u toho do úmoru cvičili. Níže vám povíme, jaký vliv má na hubnutí pohyb a jak se dá podpořit vaším jídelníčkem.
sport a hubnuti

Sport si hodně lidí spojuje s nepopulárními hodinami tělocviku, kterými je mořili učitelé ve škole. Kdo před celou třídou nezvládl skok přes kozu, nebo nedokázal vyšplhat po tyči, ten se stal automaticky terčem posměchu.

Vtip je ale v tom, že hodinami tělocviku bychom se neměli nechat odradit. Typů sportu existuje spousta a je jen na vás, kterému se budete chtít věnovat. (Na základě vašich předpokladů a zájmů.) Stačí tedy jen vystoupit ze své ulity a nebát se zkusit něco nového. Výhodou pohybu je navíc to, že vám může pomoci s hubnutím.

sporty na hubnutí
pohyb-na-hubnuti

Pohyb a sport při hubnutí

Lidé, kteří chtějí zhubnout, si většinou vyberou hladovku, než aby se zaměřili na mírnou úpravu jídelníčku a do svého života zakomponovali nějaký druh cvičení. Samozřejmě, i tímto způsobem se dá zhubnout, ale počítejte s tím, že postupem času (pravděpodobně) přijdete o aktivní svalovou hmotu. Navíc pro vás bude mnohem složitější si novou váhu udržet, protože chybějící svalová hmota sníží rychlost vašeho metabolismu.

Hodně lidí argumentuje, že je sportování nebaví a nemají na něj čas. Jak se ale říká, když se chce, tak to jde. I kdybyste měli začít chodit do práce a na nákup pěšky, cvičit dvacet minut denně s YouTube a místo výtahu používat schody. Jde jen o to chtít a najít způsob, jak do svého současného životního stylu nějaký ten pohyb propašovat a postupem času si z něj udělat zvyk.

Jaký má na hubnutí podíl?

Každá fyzická aktivita vyžaduje energii. Čím je náročnější (nebo delší), tím víc energie bude muset tělo vynaložit na to, aby ji dokázalo vykonat.

Tato informace je důležitá, protože díky tomuto principu pro vás bude jednodušší se dostat do záporné energetické bilance, která je pro hubnutí potřeba. V krátkosti to znamená, že během dne vaše tělo vydá více energie, než kolik jí získá z vaší každodenní stravy. Když budete na tento princip dlouhodobě dbát, než se nadějete, budete mít v pase o pár čísel méně.

Pohyb navíc pomáhá (ideálně v kombinaci s vhodně sestaveným jídelníčkem) budovat aktivní svalovou hmotu. Ta je důležitá proto, že sama o sobě vyžaduje větší množství energie. Díky většímu podílu svalové hmoty tedy můžete celkem snadno zrychlit svůj metabolismus.

nejlepší sporty na hubnutí

Nejlepší sporty na hubnutí

Každý z nás inklinuje k jiným typům pohybu. Zatímco někdo preferuje kardio, kterému se věnuje třeba hodinu, hodinu a půl denně, další nemůže žít bez pravidelných 40 minut v posilovně.

Pravdou ale je, že tělo potřebuje k optimálnímu spalování oba druhy pohybové aktivity, které by se měly v ideálním případě střídat. A to z mnoha důvodů. V první řadě, jak se začnete zlepšovat, vybrané cvičení pro vás začne být čím dál jednodušší a čím dál méně efektivní. Je tedy potřeba rozumně posouvat svou laťku. Jinak lze očekávat zastavení progresu.

Oba druhy cvičení navíc budují úplně jinou postavu. Kardio vám pomůže zhubnout přebytečný tuk, ale křivky vám dodají spíš svaly. A to i v případě, že je cvičícím žena. (Ne, nemusíte se bát, abyste vypadaly jako kulturistky na soutěžích bikini fitness, musely byste opravdu hodně dřít a mít speciální jídelníček.)

Hubnutí se neobejde bez správné stravy

Pokud začnete cvičit, nesmíte se upnout na to, že teď můžete jíst cokoliv. Vždyť to stejně zase vypotíte. Nebo ne?

Samozřejmě, hubnutí a cvičení neznamená, že už si nikdy v životě nedáte donut, nebo kousek kvalitní čokolády. Je ale potřeba, abyste to s nezdravým stravováním nepřeháněli. Jinak se zaseknete a vaše výsledky přijdou brzy vniveč.

Vaše strava by měla určitě obsahovovat dostatek kvalitních bílkovin, které pomáhají udržovat a budovat svalovou hmotu. Bílkoviny navíc dovedou člověka na delší dobu zasytit, takže nebudete mít hlad. Hodně důležité jsou i zdravé tuky, ve kterých se rozpouští některé důležité vitamíny. (Tuky kromě jiného dávají jídlům dobrou a uspokojivou chuť.) Nezapomínejte ani na štědrou porci vlákniny. Zelenina je kromě jiného napěchovaná širokým spektrem vitamínů, minerálů a dalších důležitých látek.

Pokud si myslíte, že si nezvládnete sestavit dobrý jídelníček pro hubnutí svépomocí, můžete vyzkoušet keto dietu, která vám pomůže z dlouhodobého hlediska uplatňovat nové stravovací návyky.

Vyzkoušejte Proslim i vy a projezte se ke své dokonalé postavě už dnes.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Váš košík je zatím prázdný :(