Hubnutí

Bojíte se sacharidové chřipky? Řekneme vám, jak ji porazit!

Většina lidí si zvykla jíst kromě běžné stravy i velké množství pochutin. A ty nebývají zrovna dvakrát zdravé. Kromě přebytku soli a tuků často obsahují i velké množství cukru. Jenže, i když to s nimi budete chtít skoncovat, celkem brzy zjistíte, že jejich moc sahá mnohem dál než jste si mysleli. Po jejich vysazení vás totiž může navštívit tzv. sacharidová chřipka. ✅ Víte, jak na ni vyzrát?
sacharidová chřipka

Než se začnete opravdu hlídat a celkově dbát na zdravější životní styl (případně hodláte najet na ketonovou dietu), musíte učinit jeden velmi těžký krok. Tím je eliminace cukrů z vaší potravy.

To neznamená jen to, že odteď si budete místo koblížků ke svačině dopřávat zdravý zeleninový salát, ale také to, že se (dobrovolně) zbavíte chleba, kukuřice či rýže. (Všechny uvedené potraviny obsahují kromě sacharidů také škrob.)

Co to pro mě znamená?

Na první pohled se to možná jeví jako hračka. Faktem ale je, že i když budete mít ty nejlepší úmysly, vaše tělo, které bylo na pravidelný přísun cukru navyklé, se bude na celou věc dívat trochu jinak. Paradoxně se proto může stát, že místo toho, abyste se začali konečně cítit příjemně se vám naopak nečekaně přitíží. Není ale potřeba hned propadat neuvážené panice. Patrně jste jen přišli do křížku se sacharidovou chřipkou. (Která tak trochu otestuje vaše zapálení pro věc.)

Aby vám vaše motivace k hubnutí vydržela co nejdéle, povíme si o tom, jak ke vzniku sacharidové chřipky dochází, jak se projevuje a jak ji hravě zvládnete.

bolest břicha
Váha - hubneme

Co je sacharidová chřipka?

Sacharidová chřipka nemá s běžnou chřipkou vůbec nic společného. Zatímco tu první chytnete v obchodě, v práci nebo v prostředku městské hromadné dopravy (když na vás někdo prskne), ta sacharidová bývá způsobená reakcí těla na to, že mu najednou odepřete cukr.

Koho baví poznávat vlastnosti a schopnosti lidského těla a čas od času si rád přečte o principech výživy, ten ví, že sacharidy jsou látky, které dodávají našim tělům energii. Zjednodušeně řečeno – i běžná sladká tyčinka, po které sáhneme v okamžiku totálního vyčerpání našich sil, nás dokáže během chvíle postavit na nohy a pomůže nám překlenout největší krizi, kvůli které bychom byli schopní vykašlat se na cvičení, dokončení práce nebo na pobíhání po městě kvůli vyřizování nejrůznějších formalit. 

Není proto divu, že když tělu dáváme sacharidy pravidelně, celkem rychle si na ně navykne. Jakmile mu je tedy sebereme, začne hrát proti nám a donutí nás cítit se oslabeně a špatně. Moc dobře totiž ví, že podlehneme a v zájmu našeho pohodlí mu ty chybějící cukry naservírujeme na stříbrném podnose.

Pokud to ale s hubnutím a proteinovou (ketonovou) dietou myslíte vážně, je potřeba zatnout zuby a tyto nepříjemné stavy prostě vydržet. Jen tak dojde k tomu, že se tělo naučí spalovat místo sacharidů vlastní tuk, čímž dojde k redukci váhy dlouhodobě udržitelným způsobem.

Jak poznám, že mám sacharidovou chřipku?

To, že se tomuto stavu říká sacharidová chřipka není jenom tak. Své jméno si vysloužil tím, že se jeho příznaky nápadně podobají klasické chřipce.

úspěšná dieta

Během sacharidové chřipky se můžete setkat s:

  • Nevolností
  • Zvracením
  • Zácpou
  • Průjmem
  • Bolestmi hlavy
  • Podrážděností
  • Slabostí
  • Křečemi ve svalech
  • Závratěmi
  • Horší koncentrací
  • Bolestmi břicha
  • Bolestmi svalů
  • Nespavostí
  • Neodolatelnou touhou po cukru

Tyto příznaky sacharidové chřipky se objevují hlavně na začátku diety. Ve většině případů odezní zhruba za týden, nebo dva. Někteří lidé ale mohou mít o poznání těžší průběh. V takovém případě je pak může sacharidová chřipka trápit i několik týdnů v kuse.

Samozřejmě, vzhledem k tomu, že sacharidová chřipka kopíruje symptomy dalších nemocí je vhodné nenechat nic náhodě. Proto při jakýchkoliv pochybnostech navštivte svého praktického lékaře. (Kterému ale nezapomeňte říct, že jste ze stravy vynechali cukr. Díky tomu mu ušetříte čas, který je potřebný pro stanovení správné diagnózy.)

Na pozoru by se měli mít speciálně ti z vás, kteří trpí nějakou závažnější nemocí. Proteinová dieta není vhodná pro lidi s onemocněním ledvin a jater. Neměly by se do ní pouštět ani děti, těhotné a kojící ženy a lidé s vysokým cholesterolem. Co se týče uživatelů, kteří trpí cukrovkou, v takových případech je vhodné se o dietním plánu nejprve poradit s jejich ošetřujícím lékařem.

Výsledky hubnutí stojí za to

Tipy, jak ji porazit

Sacharidová chřipka se může jevit jako velmi silný protivník. Na druhou stranu, existuje několik jednoduchých fíglů, díky kterým ji celkem snadno zvládnete.

Mezi ně patří:

  • Dostatečný příjem tekutin
  • Tělesný klid
  • Doplňování elektrolytů
  • Kvalitní spánek
  • Příjem tuků a bílkovin

Ve své podstatě se dá říct, že na sacharidovou chřipku vám pomůže skoro to stejné, jako na tu klasickou. (Jen s tím rozdílem, že nemusíte být po dobu jejího trvání doma.) 

Mezi nejdůležitější body z celého seznamu patří dostatek tělesného klidu. V překladu to znamená, že se po dobu sacharidové chřipky nebudete vystavovat namáhavým druhům cvičení. Dále byste měli dbát na dostatečný příjem tekutin (vzhledem k tomu, že dojde k pozvolnému odvodnění organismu byste mohli dospět až k dehydrataci) a na konzumaci kvalitních tuků a bílkovin (tipy na chutné keto recepty najdete zde). Kromě toho, že vám dodají dostatek energie podpoří nástup ketózy.

Abyste se začali cítit trochu lépe, můžete vsadit i na konzumaci některých minerálních látek, které stabilizují vnitřní procesy vašeho těla. Mezi ty, které se hodí mít při sacharidové chřipce po ruce patří například sodík nebo hořčík

Aby vám sacharidová chřipka rychle utekla, můžete si doplnit zásoby našich proteinových nápojů, lívanců, kaší a pudinků. Kromě toho, že díky nim dostanete pod kontrolu své divoké chutě na sladké se nemusíte bát toho, že byste do svého těla dostali jakýkoliv přebytečný cukr. 

Sacharidová chřipka je možná strašák nejednoho zájemce o proteinovou dietu. Na druhou stranu, když zvládnete toto období, kdy vás tělo trápí důmyslným labyrintem abstinenčních příznaků, budete zase o krok blíž ke své vysněné postavě. A to za tu trochu nepohodlí stojí. Nebo ne?

Vyzkoušejte Proslim i vy a projezte se ke své dokonalé postavě už dnes.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Váš košík je zatím prázdný :(