Hubnutí

Nadváha: Jak ji poznat a řešit?

Tabulka nadváhy je postrachem každého pacienta, který přijde na preventivní prohlídku ke svému obvodnímu lékaři. Ovšem, zatímco se spousta lidí stresuje jen vzhledem své postavy, ve skutečnosti jde o významný rizikový faktor, který má vliv na řadu vážných nemocí. Co dělat, když se objeví nadváha u dětí? A co s ní mohou dělat dospělí?

nadváha

Tělesná váha se diskutovala ve všech etapách historie. A ani dnešek není výjimkou. Na jednu stranu adorujeme velmi štíhlé a vypracované lidi (z nichž někteří mohou mít následkem své štíhlosti zdravotní problémy) a na druhé se posmíváme těm, kteří do současného ideálu krásy něčím nezapadají.

Samozřejmě, dnes existuje hnutí za pozitivní vnímání všech tělesných tvarů. Je ale pravda, že by se neměla podporovat obezita. I ona má totiž na tělo negativní vliv. Obézní lidé mají vyšší riziko onemocnění pohybového aparátu, cukrovky či kardiovaskulárních chorob. Také mohou mít těžší průběh některých v populaci běžných nemocí.

Jak ale v záplavě všemožných informací zjistit, že máte problém? A pokud mám nadváhu, co se s ní dá dělat?

jídelníček při nadváze
jak začít běhat s nadváhou

Co je to nadváha?

Pohled na to, co je nadváha, se může různit. Asi nejblíž k jejímu stanovení je ale vaše BMI, které vypočítá index na základě vaší výšky a váhy. Ani tato metoda ale není úplně spolehlivá. Protože lidem, kteří jsou hodně vysportovaní a mají v těle hodně svalové hmoty, může BMI kalkulačka ukazovat falešnou nadváhu. Pokud máte ale na těle nějaký ten špíček, patrně nepůjde o váš případ.

Ve své podstatě jde o stav, kdy je na vašem těle příliš mnoho nadbytečného tuku, který vás může negativně ohrozit na zdraví.

Jak poznat nadváhu?

Nadváha u dětí a dospělých se nejběžněji zjišťuje na preventivních prohlídkách. V jejich průběhu vás lékař změří a zváží. A následně stanoví vaše BMI. Co když se ale k lékaři zrovna nechystáte?

Pak vám může napovědět:

  • Objem pasu (89 cm a více u žen a 102 cm a více u mužů)
  • Chrápání
  • Časté pálení žáhy
  • Bolest kloubů
  • Chronická únava

Všechny tyto problémy by vás měly motivovat k tomu, abyste přemýšleli o cílené změně svého životního stylu.

jak se zbavit nadváhy

Jak se zbavit nadváhy?

Výpočet nadváhy a její varovné příznaky už jsme si nastínili výše. Jak se ale pustit do snižování ručičky vaší osobní váhy? U dětí je nejlepší volbou pravidelná fyzická aktivita a změna jídelníčku. Začít můžete tím, že potomkovi zakážete sladké limonády a cukrovinky. A také ho nebudete vodit každou chvíli do fast foodu. Se sportem to může být složitější. Čas, který věnujete hledání sportu (který dítě baví) se vám ale bohatě vrátí.

U dospělých je to trochu složitější. Protože mají tendenci sklouzávat k nezdravým redukčním dietám. Na jejichž konci obvykle stojí neblaze proslulý jojo efekt. Pokud není vaše váha až tak závratná a dokážete se věnovat intenzivnějšímu pohybu, vyzkoušejte proteinovou dietu. Proteiny vás zasytí a pomohou vám udržet již vybudovanou svalovou hmotu. (Není ale vhodná pro těhotné a kojící ženy, pro děti a pro lidi, kteří mají onemocnění ledvin.) 

Pokud spadáte do skupiny, pro kterou není proteinová dieta vhodná, zkuste začít chodit pravidelně na procházky. Také zapomeňte na jízdu výtahem a začněte chodit pěšky do schodů. Jedním z prvních kroků ve výživě pak může být vyškrtnutí sladkých limonád a cukru v kávě.

Jídelníček při nadváze

Pokud to myslíte s hubnutím doopravdy vážně, měli byste se vzdát fast foodu a nezdravých jídel. Včetně polotovarů. Kromě toho, že tato jídla obsahují tuk, hodně cukru a soli v nich bývá i celkem hodně éček. U některých látek dokonce existuje významné podezření, že přispívají ke vzniku rakoviny. (Typicky jde třeba o některá éčka v masných výrobcích.) Proto si na talíř položte čerstvé ovoce a zeleninu, ořechy, semínka či nízkotučné mléčné výrobky. Úplně vynechat nelze ani vlákninu, která podporuje trávení.

Jak začít běhat s nadváhou

Pokud máte hodně kil nad limit, bude vhodnější, když nejprve nějaká zhubnete díky jinému druhu pohybu. Ideální je rychlejší chůze, plavání či jiný sport, který tolik nezatěžuje klouby. Následně si kupte kvalitní sportovní boty, které absorbují nárazy. Vůbec se na začátku nebojte takzvaného indiánského běhu. Je mnohem lepší střídat intenzitu a rychlost pohybu, než se uhnat a způsobit si zranění. Jak se budete postupně dostávat do formy, bude pro vás běhání mnohem příjemnější a snazší. A to i když se rozhodnete překonat delší vzdálenost.

Vyzkoušejte Proslim i vy a projezte se ke své dokonalé postavě už dnes.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Váš košík je zatím prázdný :(