Hubnutí

Jojo efekt: Co ho způsobuje a jak se mu vyhnout?

Už se vám někdy stalo, že jste zhubli na svou ideální váhu a za několik týdnů jste byli tam, kde jste začali? Pak vás dohnal zrádný jojo efekt. Víte, co ho způsobuje a jak se mu vyhnout? To se dozvíte v tomto článku.
jo jo efekt

Když se vám po několika týdnech až měsících podaří dostat na ideální váhu, obvykle máte důvod k oslavám. Tvrdá dřina se vám vyplatila a teď přišel čas těšit se z krásné postavy, která vás stála tolik úsilí a odříkání.

Jenže, po pár týdnech zjistíte, že kila, která jste tak pracně shazovali se opět objevila na svých původních místech. Nezřídka se jich ukáže i několik navíc.

Přichází deprese.

Nakonec se však rozhodnete celý proces hubnutí absolvovat znovu. Tentokrát to jde dokonce i o poznání rychleji a vše vypadá opět růžově. Do doby, kdy se celý koloběh kompletně nezopakuje.

Tomuto bludnému kruhu hubnutí a přibírání se říká jojo efekt. Ten je považován za největšího strašáka každého dietáře.

jojo-efekt-hubnuti
váha hubnutí

Víte, co jo-jo efekt způsobuje a jak mu co nejlépe předcházet?

Co je jo-jo efekt?

O jojo efektu mluvíme v případě, že se vám podařilo zhubnout, ale z dlouhodobého hlediska nejste schopni si tuto váhu udržet.

To je pro toho, kdo hubne velmi stresující. Úbytku váhy totiž předcházelo poměrně dlouhé období potu a dřiny. A najednou přijde veškeré úsilí vniveč.

Z hlediska pohlaví trpí jojo efektem častěji ženy.

Jak jo-jo efekt vzniká?

Aby bylo možné se této nepříjemnosti vyhnout, je potřeba vědět, z jakých důvodů vlastně vzniká.

Podle nejrůznějších průzkumů lze soudit, že jojo efekt přichází jako reakce těla na nevhodnou redukční dietu.

Řada lidí žije v představě, že nejlepším způsobem, který je dovede k ideální postavě je drastická dieta a nezřídka i dlouhodobé hladovění. Tělo si na nový životní rytmus zvykne a začne spalovat tukové zásoby.

Jakmile však tento typ diety skončí (a dietář se vrátí ke své původní stravě), váha opět dramaticky naroste. Jeho tělo totiž využívá momentu, kdy se mu opět dostává zvýšeného množství potravy. Tu proměňuje na nové tukové zásoby pro případ, že by se jeho majitel rozhodl jej opět trýznit hladem. Jedná se tedy o přirozený metabolický proces, kdy se tělo snaží chránit samo sebe.

Tento mechanismus je velmi důmyslný. Evolučně se u lidí vytvořil proto, aby naši předkové dokázali přečkat delší zimu i období neúrody. (Proto si můžete všimnout i většího váhového přírůstku během zimních měsíců.)

nezdravé jídlo

Jojo efekt a jeho vliv na zdraví člověka

Patrně vás nijak nepotěší informace, která jasně říká, že jojo efekt neprospívá vašemu zdraví.

Bylo prokázáno, že:

 • Můžete v jeho důsledku přijít o svalovou hmotu
 • Zvyšuje se u vás riziko cukrovky
 • Hrozí vám riziko srdečních příhod
 • Zvýší se vám krevní tlak
 • Můžete propadnout poruchám příjmu potravy
 • Zvýší se podíl vnitrobřišního (nebezpečného) tuku
 • Můžete mít problémy s dalším hubnutím

Je tedy jasné, že jojo efekt není jen estetický problém. Ale také obrovský nápor pro váš organismus i psychiku.

Jak se mu ubránit?

Nejlepším způsobem, jak se jojo efektu úspěšně bránit je nepochybně změna vašeho celkového životního stylu.

To znamená, že nebudete oscilovat mezi extrémní dietou a obdobím přejídání, kdy nebudete hledět na to, co servírujete na talíř.

S tím jde ruku v ruce:

 • Pravidelné cvičení
 • Zdravější jídelníček
 • Dostatečný přísun jídla (aby tělo nestrádalo a nezačalo ukládat další zásoby)
 • Kvalitní odpočinek
 • Odpovídající množství spánku
 • Psychická pohoda

Abyste si váhu udrželi i dlouhodobě, můžete vyzkoušet například ketonovou dietu. Ta se zaměřuje na posílení svalů, které jsou velmi účinným likvidátorem tukové tkáně. Čím více svalů máte, tím více tuku spalujete.

Aby však svaly rostly, potřebují dostatek proteinů. Ty najdete hlavně v mase, tučných mléčných výrobcích a kvalitních sýrech. Naopak zcela eliminujete příjem potravin bohatých na sacharidy a škroby, které svalům dodávají okamžitou energii. Když svaly odstřihnete od tohoto rychlého zdroje živin, začnou brát výživu pro své fungování z tukových tkání.

Jestliže vás proteinová dieta zaujala, ale myslíte, že byste její začátek nemuseli zvládnout, pak vám můžeme doporučit naší proteinovou dietu Proslim.

Proslim se specializuje na výrobu specializovaných přípravků, které jsou přímo určené pro potřeby proteinové (ketonové) diety. Nemusíte si tedy lámat hlavu se složením stravy či počítáním optimálního množství kalorií v průběhu celého dne. Hravě si vyberete svůj dietní plán.

Mějte i vy svou váhu pod kontrolou. Uvidíte, že jojo efekt už vás nikdy trápit nebude.

Vyzkoušejte Proslim i vy a projezte se ke své dokonalé postavě už dnes.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Váš košík je zatím prázdný :(