Hubnutí

Co jíst před cvičením při hubnutí

Cvičení je nedílnou součástí zdravého životního stylu a hubnutí. 💪  Dietáři se proto nebojí strávit hodiny v posilovně, nebo na nejrůznějších skupinových lekcích. Aby měli na své výkony dostatek energie, před cvičením si dopřejí energeticky vydatné jídlo. Málokdo z nich tuší, že právě ono může mít negativní vliv na odbourávání tukových zásob i na samotnou kvalitu cvičení. Dnes se proto podíváme, jak na to.
co jíst před cvičením - tipy

Všichni víme, že cvičení je pro lidské tělo dobré. Pomáhá udržovat aktivní svalovou hmotu, podporuje rychlejší spalování tuku a celkem spolehlivě navozuje dobrou náladu.

Jenže, abyste z něj mohli těžit co možná nejvíce, je potřeba, abyste se zaměřili i na oblast zdravé výživy. Především pak na to, kdy a co jíst před cvičením a po něm. Právě v těchto dvou segmentech ale lidé nejčastěji chybují.

Někteří se domnívají, že pokud půjdou cvičit na lačný žaludek, pomůže jim to zlepšit spalování uložených tuků. Jiní zase volí nevhodnou skladbu potravin, které zatěžují žaludek (a při cvičení způsobují nevolnost). Častou chybou je i preference jídel, ze kterých tělo čerpá energii během cvičení (místo toho, aby pracovalo s tou, kterou si permanentně nosíme na těle).

Jak se tedy na cvičení připravit?

cvičení a jídlo
hubnutí v pase - cvičení

Cvičení na lačný žaludek

Ti, kteří cvičí v ranních (ale i večerních) hodinách mohou být sváděni myšlenkou, že by mohli jídlo před výkonem vynechat úplně. Nemusí to být způsobeno jen tím, že doufají ve větší úbytek tuku, ale třeba i neschopností zkonzumovat snídani.

Je pravda, že cvičením na lačno se zabývali i vědci, kteří si kladli otázku, zda tělo dokáže lépe odbourávat tuk, když nebude mít k dispozici jiné zdroje energie. Některé studie prokázaly, že vynechání jídla před cvičením může mít na lepší spalování tuku jistý vliv. Zároveň se ale tyto výsledky neprokázaly u všech testovaných subjektů. (Navíc ještě v porovnání s těmi, kteří si před tréninkem dopřáli malou svačinku.) Zatím tedy převládá názor, že vliv vynechání jídla nemusí vést u všech sportovců ke stejným výsledkům.

Co jíst před cvičením?

Z výše uvedeného odstavce vyplývá, že správná volba (a velikost) svačiny před sportovním výkonem nemusí tělo vůbec nijak ovlivnit. Jenže, co to ta ideální svačinka vlastně je? A jde to vůbec nějak dohromady se zásadami proteinové diety?

vejce před cvičením

Pokud (striktně) dodržujete proteinovou/bílkovinovou dietu, můžete si před cvičením dopřát třeba:

  • Vejce
  • Kvalitní maso (např. libovou šunku)
  • Tofu
  • Ořechy a semínka
  • Sýr
  • Šmakouna
  • Řecký jogurt
  • Lehký zeleninový salát s vejci/masem

A další podobná, spíše lehčí jídla. (Nikdo nechce cvičit s kamenem místo žaludku.)

Někteří lidé mají ale strach, že jim inspirace na vhodné proteinové svačiny nevystačí na tak dlouhou dobu, aby je brzy neomrzelo je jíst. Také tu máme zástupce z řad těch, kteří se zajímají pouze o cvičení a o jídlo se vůbec starat nechtějí.

Pro ty z vás mohou být řešením proteinové nápoje, proteinové kaše a proteinové omelety Proslim, v jejichž složení je vyvážené množství živin, jsou chutné a jejich příprava vám zabere jen minimální množství času. Zároveň si můžete vybírat z jejich různých příchutí. (Jednou si dáte proteinovou kaši s příchutí čokolády a kokosu, jindy zase s chutí karamelu, nebo vanilky.) Podle libosti můžete k jídlu přidat i malé množství semínek, ořechů, čerstvé zeleniny nebo lesního ovoce.

S jakým odstupem budete tuto svačinu před cvičením jíst závisí na vašich osobních preferencích. Obecně se ale doporučuje, aby to bylo alespoň 30-45 minut. U velkých jídel (typu oběd) by měl být rozestup alespoň dvě hodiny.

Nezapomeňte, že i zdravá svačina před cvičením musí mít alespoň trochu rozumnou velikost. I po zdravém jídle, které debužírujete ve zvýšeném množství se totiž rychle přibírá.

Vyzkoušejte Proslim i vy a projezte se ke své dokonalé postavě už dnes.

Napsat komentář

Váš e-mail nebude nikde publikován.

Váš košík je zatím prázdný :(